8 + 9 Přednášková beseda o životě v Protektorátu Čechy a Morava

Žáci 8. a 9. ročníku absolvovali v pátek dvouhodinovou přednáškovou besedu o období po roce 1939. Obě třídy prokázaly vysokou úroveň znalostí, chvílemi byl zaskočen i lektor – pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů PhDr. Tomáš Zouzal. Beseda byla zaměřena na život v letech 1939 – 1945 v naší lokalitě, byla tedy řeč o vystěhovávání na Benešovsku, o koncentračním táboře na Hradištku nebo o Augustinu Přeučilovi, místním informátorovi gestapa (narodil se v Třebsíně, na Hradištku absolvoval obecnou školu), který stihl za svůj život napáchat mnoho škod. O jeho působení byla napsána i kniha – Prototyp zrady.

Měli jsme možnost zhlédnout mnoho filmových i fotografických materiálů, což žáci velmi oceňovali. Mnozí jen litovali, že program netrvá ještě déle.