Den památky obětí holocaustu 27.1.2020

V minulém týdnu proběhla na naší škole velmi pěkná pietní akce. Byla věnována památce štěchovických občanů, kteří byli zavražděni v koncentračních táborech.
Akce se zúčastnili žáci školy, učitelé, zástupci úřadu Městyse Štěchovice i pan farář Pawel Debek. 

Na pietní akci byly recitovány básně Petra Ginze a Hanuše Hachenburga. Děti přečetly jména všech obětí a za každou položily svíčku pod pamětní desku, která byla slavnostně instalována v minulém roce.
Dále byl přečten dopis davelské občanky paní Strossové, která přežila tři koncentrační tábory a nakonec byla perzekvována komunistickým režimem.
Pan farář Debek vyprávěl o vzpomínkách pamětníků holocaustu, které v mládí zaznamenal v Polsku. Paní učitelka Obermajerová přečetla úryvek o historii místní  židovské komunity, z nové knihy Hradištko a okolí.
Celá akce byla zakončena vypuštěním poštovních holubů, což symbolizovalo vzpomínku na duše zavražděných. V rámci vzpomínkového dne byla v budově školy instalována výstava originálních historických  fotografií 
a materiálů, které naši učitelé získali na seminářích Památníku Terezín v Terezíně, Německu a v Izraeli – v památníku Yad Vashem. 

V rámci vzpomínkového týdne pracovaly děti na vzpomínkovém projektu Jitka. https://www.memoryofnations.eu/en/ruzickova-jitka-1930

Podobnou vzpomínkovou akci uspořádá naše škola opět přístí rok.

      

Petr Ginz Petr Ginz byl chlapec částečně židovského původu, autor a kreslíř, který byl v roce 1942 internován v Terezínském ghettu, kde se proslavil tvorbou časopisu Vedem. Hanuš Hachenburg byl mladý básník terezínského ghetta (domova č. 1 v budově L 417, kde dnes sídlí Muzeum ghetta Terezín) a jeden z nejvýraznějších přispěvatelů časopisu Vedem, jehož poezie patří k vrcholům umělecké tvorby nejen tohoto časopisu, ale celého ghetta. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/2781926-kresba-zidovskeho-chlapce-petra-ginze-po-ceste-vesmirem-dorazila-do-terezina