Představení projektu revitalizace školních zahrad a společných pozemků ZŠ a MŠ Štěchovice
Projekt vznikl ze společné iniciativy vedení základní školy, školky a zřizovatele městyse Štěchovice. Jeho cílem je:
- navrhnout koncepční úpravy a celkové řešení pozemku školní zahrady a školního pozemku ZŠ Štěchovice a částečně i MŠ Štěchovice včetně bezprostředního okolí obou škol;
- vytvořit architektonickou studii, kterou bude možné v průběhu následujících let postupně realizovat;
- do procesu tvorby studie zapojit všechny aktéry, kteří budou zahradu a pozemky v budoucnu využívat (zejména učitele a učitelky, asistentky, vychovatelky školní družiny, děti a žáky, provozní personál škol, ale i rodiče a veřejnost).
Rámcový harmonogram projektu
První fází projektu je participace, jejímž cílem je získat veškerá potřebná data od všech dotčených aktérů (viz níže) – ta je naplánována na jaro 2025. Následovat bude zadání a zpracování architektonické studie (podzim 2025). Realizace projektu by měla začít v roce 2026.
Participace – jak to bude probíhat
Nyní stojíme na úplném začátku. V této fázi se budeme snažit zmapovat, zanalyzovat a pochopit možnosti a limity obou školních zahrad, sportovišť a pozemků, abychom s odborníky mohli hledat takové způsoby využití zahrad, které budou funkční a přinesou radost z času stráveného venku všem, kdo ho užívají – od dětí a žáků přes personál školy až po veřejnost. Spolu s odborníky bude následně navržen nový prostor na základě potřeb žáků, školy a zřizovatele. Proces zjišťování těchto potřeb nazýváme participace.
Kdo bude zapojen
Primárně všichni, kdo užívají zahrady mateřské a základní školy ve Štěchovicích, tedy děti a žáci ZŠ a MŠ, pedagogičtí pracovníci školy a školy (učitelé a učitelky, vychovatelky, asistentky pedagoga), provozní personál obou institucí, rodiče a zástupci zřizovatele. Sekundárně pak další uživatelé, kterých se změna může týkat – tj. obyvatelé DPS a občané městyse. Míra zapojení se liší dle míry užívání zahrady a metody jsou přizpůsobeny adekvátně věku respondentů. Příklad participačních aktivit: dotazníkové šetření, mapování tras a míst v areálech školy a školky, deníková metoda, výtvarné aktivity, vycházky po areálu, focus groups ap.
Jak použijeme výsledky
Výstupy všech participačních aktivit budou zpracovány do zadání pro architektonická studia spolu s technickými specifiky, limity, studiemi a kritérii danými technickou proveditelností a kritérii investice na budoucí provoz a péči. Na základě těchto podkladů oslovená studia architektů a zahradních architektů navrhnou koncept revitalizace. Výsledky dotazování budou pro zadání anonymizovány.
Zásady a principy participace
- Zapojení kohokoliv do participačních aktivit je dobrovolné.
- Výstupy budou anonymizovány.
- Snaha o oslovení všech skupin, jichž se prostory týkají.
Pracovní skupinu k revitalizaci zahrad MŠ a ZŠ tvoří
- za Základní školu Štěchovice – Lukáš Policar, ředitel a Klára Budilová, zástupkyně ředitele
- za Mateřskou školu Štěchovice – Regína Ouhledová, ředitelka
- za zřizovatele – Kateřina Rožníčková, starostka
- za školskou radu a zastupitelstvo – Hana Králíková
- zajištění architektonické odbornosti – Maja Horecká Nalevanková, architektka
- zajištění participativních aktivit – Anežka Řepík, konzultantka
V případě dotazů můžete kontaktovat kteréhokoli člena pracovní skupiny.
Těšíme se na spolupráci!