Jak připravit děti na život – Pavla Koucká (18. 10. 2023)

Po covidové přestávce jsme navázali na besedy s psycholožkou Pavlou Kouckou – tentokrát na téma „Jak připravit děti na život“. Více než dvě hodiny jsme spolu sdíleli zkušenosti a hledali jsme možná řešení překážek a obtíží, se kterými se ve výchově našich dětí potýkáme.

Z našeho setkání vyplynulo několik rad, které bych ráda zprostředkovala i těm, kdo se akce nezúčastnili.

• Pozor na zahlcení kroužky;
  • umožnit dětem zpomalit, nechat je i nudit – pak dítě začne dělat něco, co vychází zevnitř;
  • dbát na rozvoj osobnosti dítěte v oblasti navazování a udržování vztahů, v umění zabrat se do práce, ale i odpočívat, dovednost najít si cíl, jít si za ním i změnit ho;
  • dítě bývá úspěšné v tom, kde se protíná jeho zájem s jeho schopnostmi;
  • nerezignovat na alternativy – neodsouvat školu na vedlejší kolej např. kvůli plánu živit se školou či sportem;
  • rodiče přetížení péčí o děti (rozvoz po kroužcích, plnění všech přání atd.) = adepti na vyhoření;
  • naučit děti převzít zodpovědnost;
  • umět unést i negativní emoci dítěte;
  • humor je ochranný mechanismus.

Pokud byste rádi zjistili o této problematice více, můžete čerpat i z nové knihy paní Koucké, která je pojmenována Odolné dítě.

Další setkání plánujeme na jarní období a budeme Vás o jeho termínu i tématu včas informovat.

Mgr. Klára Budilová