Jak se u nás zakládala republika

Ve středu 14. listopadu proběhla v třídách 5. – 9. ročníku přednáška PhDr. Tomáše Zouzala (historika z Ústavu pro studium totalitních režimů) „Jak se u nás zakládala republika“. Během svého vystoupení načrtl žákům předválečnou realitu Rakouska-Uherska, průběh světové války a vznik republiky. Celé toto období také vztáhl k oblasti Štěchovic a Hradištka, což bylo pro žáky i učitele atraktivní. Na základě zápisů ze školní kroniky, kterou nafotil v dobřichovickém archivu, jsme si přiblížili místní dění před sto lety. Velmi zajímavá byla informace, že vznik Českosloveska fakticky jako první vyhlásil na Václavském náměstí v Praze poslanec Říšské rady, správce hradištského statku a pozdější ministr železnic – Dr. Isidor Zahradník. Nejpoutavější částí přednášky byly pro většinu účastníků autentické ukázky z deníkových záznamů vojáka z Hradištka, který byl během první světové války nasazený na italské frontě v blízkosti řeky Soči.