Mezinárodní den památky obětí holocaustu 27. 1. (1945)

Když režisér Steven Spielberg přebíral sošku Oskara za film Schindler´s list, vyzval pedagogy na celém světě, aby vyučovali
o holocaustu. V duchu tohoto poselství jsme se zapojili prostřednictvím několika různých programů i v projektech, jako je například „Krokus“.
V naší škole se zaměřujeme na komplexní výuku soudobých dějin. Cílem výuky jakéhokoli předmětu je podnítit intelektuální zvídavost žáků a inspirovat je tak ke kritickému myšlení a osobnímu rozvoji. 
20. století můžeme pokládat  za „věk extrémů“ a je potřeba tyto události vysvětlovat     .
Takto zaměřená výuka  pomůže  zamyslet se nad užíváním a zneužíváním moci a nad rolí a odpovědností jednotlivce, organizací  národů při konfrontaci s porušováním lidských práv. 
Cílem výuky o totalitních a nedemokratických režimech 20. století, je pojmenování a pochopení příčin, které vedly k jejich nastolení a k jejich podpoře značnou částí obyvatel. 

Žáci by se měli seznámit i s všednodenními příběhy lidí, neboť jim mohou odhalit motivace, jež určovaly jednání postav v odlišných historických kontextech. V těchto souvislostech se doporučuje využívat příběhů a osudů lidí z regionu.

V tomto duchu mohou žáci v pondělí navštívit malou výstavku, která zahrnuje příběhy lidí postižených událostmi 2. světové války, ale i několik let před jejím začátkem (případ Formis 1933).

 

ZŠ Štěchovice

Zveřejnil(a) Židovské muzeum v Praze – Jewish Museum in Prague dne Středa 28. listopadu 2018

 

Mezinárodní den památky obětí holokaustu připadá na 27. ledna. Byl vyhlášen Valným shromážděním Organizace spojených národů 1. listopadu 2005.

Připomínka vyhlášená Valným shromážděním OSN se váže k 27. lednu 1945, kdy rudá armáda osvobodila vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka.

Kdy se vzpomína v Izraeli:

Den památky obětí holocaustu a hrdinství (hebrejsky Jom ha-šoa ve ha-gvura) připadá v židovském kalendáři na 27. den měsíce nisanu, je to zhruba týden po Velikonocích. Odkazuje na povstání vězňů varšavského ghetta z 19. dubna 1943 a na jejich hrdinství.

Den se začal připomínat hned po válce v izraelských kibucech, které založili ti, kteří pobyt v ghettech a koncentračních táborech přežili. Lidé se scházeli vždy 19. dubna. Od 50. let se vzpomínková akce rozšířila po celé zemi, stát Izrael den uznal jako oficiální svátek.

PŘÍBĚHY PAMĚTI NÁRODA VHODNÉ DO VÝUKY různých dějin 20. století:

Pamětnice holocaustu, která díky souhře šťastných náhod přežila
https://www.pametnaroda.cz/cs/ruzickova-jitka-1930?clipId=59387#recording

Posledním působištěm v nuceném nasazení se pro paní Zvěřinovou stala Davle-Libřice u Prahy, kde nacisté k výrobě letadel využili tamní železniční tunely. Při útěku z nasazení zažila pražské povstání v květnu 1945. 

https://www.pametnaroda.cz/cs/zverinova-stanislava-1924

Arcibiskup Simeon, rodným jménem Radivoj Jakovljevič, se narodil v roce 1926 v Praze. Otec pocházel ze Srbska a maminka z Čech. Dětství strávil na samotě Záhoří (Slapy) u vltavských břehů. 

https://www.pametnaroda.cz/cs/jakovljevic-radivoj-arcibiskup-simeon-1926#biography

Vězeň uranového lágru – Utěk na Zbraslavi

https://www.pametnaroda.cz/cs/rys-jaromir-1927?clipId=46922#recording