Projekt „Krokus“ u Plavčíků

V pátek se žáci čtvrté třídy zúčastnili projektu KROKUS. Každoročně se do něj zapojují školy na celém světě. Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) školám poskytne cibulky žlutých krokusů, které žáci na podzim zasadí, jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jenž zemřely během šoa. Účast na projektu je bezplatná. Žlutá barva připomíná žlutou Davidovu hvězdu, jež byli Židé nuceni během nacistické vlády nosit. V ideálních podmínkách cibulky krokusů vykvetou na konci ledna nebo na začátku února – kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Když lidé budou obdivovat květiny, mládež může vysvětlit, co vlastně krokusy symbolizují.

Projekt Krokus nabízí konkrétní možnost, jak přiblížit tematiku šoa mladým lidem a zvyšovat tak povědomí o nebezpečích diskriminace, předsudků a fanatismu. Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) připravila metodické pokyny, které mohou pedagogům v této snaze pomoci. Tyto materiály doplňují již existující pomůcky k výuce o interkulturalismu a prevenci rasismu. Zapojení mládeže do sázení cibulek krokusů a pozorování, jak květiny rostou, podporují proces získávání znalostí o nezbytnosti vzájemné tolerance a respektu ve společnosti. 

Před zasazením krokusů probíhala ve třídě beseda a diskuze o židovských dívenkách – Evě a Jindřišce Weigertových. 
   Sestry Weigertovy byly na začátku září 1942 zařazeny do transportu, který směřoval do Terezína. Za necelý měsíc odjely dalším transportem do koncentračního tábora Treblinka, kde byly zavražděny, spolu s necelou tisícovkou dalších židovských obyvatel středního Povltaví.  

Na naší škole tuto tragédii připomíná pamětní deska, kde je však chybně uvedeno místo úmrtí –  KT Osvětim.
V budoucnu bude tato deska doplněna o nově zjištěné údaje.

Zde info o sestrách Weigertových:

  weigertová leták

 

  weigertová leták