Výstavka archivních dokumentů pro žáky školy k příležitosti 100. výročí vzniku republiky

Jednou z akcí naší školy k stému výročí samostatného státu byla v úterý 23. října 2018 komentovaná ukázka ze školních kronik uspořádaná ve spolupráci se Státním archivem Praha – západ, Dobřichovice. Dva jeho pracovníci poskytli žákům jednotlivých tříd, které se postupně vystřídaly u stolků s expozicí, k nahlédnutí několik kronik štěchovické školy. Žákům ochotně odpovídali na dotazy, kterých rozhodně nebylo málo, upozorňovali je na zajímavé zápisy. Největší pozornosti se dostávalo jedinečnému autentickému zápisu z porady, která se konala krátce po 28. říjnu 1918. Zápis je plný eufórie a nadšení z toho, co se u nás tehdy dělo. Pracovníkům ústavu, kteří žáky také tak trochu zkoušeli ze znalosti naší historie, se dostalo dokonce i odpovědi na otázku, na kterou podle průzkumu nedokázala odpovědět více než polovina dotázaných občanů, Kdo byl prvním předsedou vlády Československé republiky. Součástí ukázky byla i jedna z kronik, kterou vždy se svou třídou sestavuje v průběhu absolvování druhého stupně jedna ze zdejších třídních učitelek.